Historia perfum

Wydawać by się mogło, że perfumy damskie to wynalazek ostatnich kilkunastu dziesięcioleci, kiedy to kobiety coraz większą uwagę zaczęły przywiązywać do własnego wyglądu i zapachy. Nic bardziej mylnego.

Perfumy były bowiem znane już w czasach człowieka pierwotnego, który odkrył, że spalanie niektórych gatunków drewna daje przyjemny zapach.
Stąd też zresztą wywodzi się nazwa perfumy, od łacińskiego ”per fumum”, czyli „poprzez dym”.

Historia perfum na dobre rozwinęła się jednak w czasach starożytnych, kiedy to Egipcjanie nakładali na swoje włosy pięknie i długo pachnące pomady.
Również inne cywilizacje takie jak Rzymianie, Grecy czy Chińczycy bardzo cenili sobie piękne zapachy nie ustając w poszukiwaniach coraz to nowych kompozycji.
Jednakże prawdziwą rewolucją, która przybliżyła perfumy do tego co znamy dzisiaj była arabska metoda destylacji alkoholowej.
Z perfum z jakich korzystamy dzisiaj, to znaczy substancji zwanych olejkami eterycznymi zaczęto korzystać końcem XIV wieku. Była to słynna woda Królowej Węgier – Elżbiety.
Sztuka wytwarzania perfum była stale doskonalona i zmieniana tak, by zapach był jak najbardziej intensywny i trwały.
Obecnie perfumy damskie to szeroka oferta zapachów, z której każda z pań może wybrać, to co najbardziej odpowiada jej upodobaniom.

Jednakże sięgając po kolorowy flakonik warto uświadomić sobie jak wiele lat tradycji, i doświadczeń stoi za tą niepozorną buteleczką.
To fascynujące, że piękny zapach towarzyszył człowiekowi praktycznie od zarania dziejów.